فروش و ارائه خدمات تخصصی ردیابی

021-88012637

09129342927

شنبه-پنج شنبه: 9 الی 18

پشتیبانی مشتریان 24/7

info@kinggps.ir

ارتباط با ما

چالش های مدیریت ناوگان

مشابه سطح مسئولیت های یک مدیر دارایی ، یک مدیر ناوگان مسئولیت 5 حوزه اصلی را بر عهده دارد :

مالکیت وسایل نقلیه ناوگان، مدیریت سوخت، نگهداری وسایل نقلیه، سلامتی و ایمنی و کنترل هزینه ها که به ترتیب هر کدام از موارد بالا را بررسی می کنیم.

1 . مالکیت وسایل نقلیه

ارزیابی تغییرات قوانین وسیله نقلیه ، تعین هدف و مناسب بودن وسایل نقلیه ، مذاکره با سازندگان وسایل نقلیه همه و همه با مدیریت ناوگان سر و کار دارند. در هنگام انتخاب وسایل نقلیه مناسب ناوگان، باید علاوه بر انتظارات کارکنان ، مصرف سوخت ، مالیات و هزینه های بیمه نیز مورد توجه قرار گیرد. طول عمر وسیله نقلیه و قیمت فروش را هم باید در نظر گرفت و به زودی مشخص می شود که چرا این نقش می تواند چالش باشد. تخصیص بودجه باید تأمین شود و پس انداز همواره باید انجام شود.

2 . مدیریت سوخت

یکی از بزرگترین چالش های صرفه جویی در هزینه برای یک مدیر ناوگان ، افزایش روزافزون هزینه سوخت است. نوسانات قیمت بازار و عوامل خارجی که بر قیمتها تأثیر می گذارد خارج از کنترل یک مدیر ناوگان هستند اما گزینه هایی برای کمک به کاهش مصرف سوخت و هزینه ها وجود دارد. مدیران ناوگان می توانند تجزیه و تحلیل هزینه را برای گزینه های سوخت به عنوان راهی برای تعیین مناسب ترین وسایل نقلیه در بار خود انجام دهند. در کنار این ، ابزارهای ردیابی می توانند علاوه بر توانایی در ردیابی وسایل نقلیه و تعیین مقرون به صرفه ترین مسیرها ، نقش خود را در مشاهده از راه دور رفتار راننده و تأثیر آن بر مدیریت سوخت بازی کنند.

3. نگهداری وسایل نقلیه

نظارت بر برنامه نگهداری وسایل نقلیه در درون ناوگان می تواند هم از طریق منابع داخلی تأمین شود یا بسته به اندازه و با استفاده از تجزیه و تحلیل و سود و هزینه برون سپاری شود. وظیفه مدیر ناوگان اطمینان از بررسی وسایل نقلیه طبق قانون تعیین شده و در زمان بندی های مشخص شده می باشد. این شامل بررسی های دوره ای و روزانه حرکت رانندگان، بازرسی های قبل از خرید وسایل نقلیه ، بررسی های منظم تعمیر و نگهداری و اطمینان از برطرف شدن نقص گزارش شده.

4- سلامتی و ایمنی

اگر حادثه ناگوار رخ دهد و راننده دچار حادثه شود، وظیفه مدیر ناوگان این است که اطمینان حاصل کند که این عمل چطور انجام شده است.

برای انجام این کار، رانندگان باید مقابله با تصادف را با رعایت صحیح مراحل گزارش دهی بیمه انجام دهند و با کارهایی که انجام می شود رسیدگی سریع تر و کارامدتر شود. نیازی به گفتن نیست که یک مدیر ناوگان علاوه بر اطمینان از بروزرسانی سوابق آموزش رانندگان ، مسئولیت توسعه و اجرای سیاست های بهداشتی و ایمنی را نیز بر عهده دارد.
 

5- کنترل هزینه ها

کنترل و کاهش هزینه ها همیشه اولویت برای هر مشاغل است و مدیریت ناوگان نیز از این قاعده مستثنا نیست. مدیران ناوگان موظفند اطلاعات مربوط به ناوگان خود را تجزیه و تحلیل کرده و مناطقی را که می توانند بهبود یابند ، بدانند. این می تواند شامل کاهش هزینه های خرید وسیله نقلیه، بررسی مصرف سوخت و تجزیه و تحلیل رفتار راننده و دستیابی به هزینه های بیشتر باشد.